Krzysztof Wesołowski Programowanie, elektronika, automatyka – doświadczenia i projekty

13lis/09

Modelowanie i sterowanie 1/4 zawieszenia samochodowego

Tym razem sprawozdanie - "perełka". Główna przyczyna to prowadzący - dr. inż Adam Piłat, który prowadząc "zwykły przedmiot" zamienia go w ciekawe i pełne wyzwań zajęcia. Pierwsze laboratorium upłynęło nad konstrukcją modelu, drugie zaś skupiło się już na implementacji sterowania.

Niezwykle ważna była również otwartość na nowe pomysły - prowadzący raczej wskazywał drogę i ewentualne problemy, nie narzucając własnego rozwiązania.

W efekcie spędziłem z Jakubem Tutro parę godzin pracując nad modelem - a następnie przygotowując sprawozdanie z efektami naszej pracy. Jedyną wadą zajęć był brak jednolitego środowiska testowego - trudno porównać działanie regulatora na dowolnej drodze, nie znając zbytnio jej kształtu.

Zdecydowaliśmy się na wybór losowej drogi, dla której przeprowadzaliśmy wszystkie testy. Udało się nam stosując pół-aktywne zawieszenie (modyfikacja współczynnika tłumienia amortyzatora) osiągnąć znaczną poprawę jakości jazdy - przyśpieszenia zmalały, zarówno co do całki kwadratu jak i, co naszym zdaniem ważniejsze, były znacznie mniejsze co do maksymalnych wartości.

Sprawozdanie 3-4 - Modelowanie (ćwierci) układu zawieszenia samochodu

Komentarze (0) Trackbacks (0)

Przepraszam, dodawanie komentarzy zablokowane.

Trackbacks are disabled.