Krzysztof Wesołowski Programowanie, elektronika, automatyka – doświadczenia i projekty

28lis/09

Zdalna obsługa pulpitu Windows

Ile razy w ciągu dnia ktoś prosi Cię o pomoc w związku z jego komputerem?

Jak często:

  • pomagasz zainstalować jakieś urządzenie?
  • pomagasz zainstalować i skonfigurować dowolny program?
  • chcesz pokazać jak użyć danej funkcji w programie?

I jak często zdarza Ci się pomagać w tej sytuacji przez GG/Jabber/Telefon?...

Dla mnie odpowiedź na powyższe pytania jest jasna - zbyt często :) W dodatku wiele problemów rozwiązuje się bazując na starych doświadczeniach czy intuicji. A mózg człowieka nie zapamiętuje zbyt dobrze całych ścieżek jakie trzeba "przeklikać" by wykonać daną czynność. Równie często problemem jest proste reagowanie na pytania komputera, czy też czytanie ze zrozumieniem kolejnych poleceń.

Wszystkie powyższe rzeczy mają jedną wspólną cechę - wykonałbyś je w 5 minut przy komputerze z problemem. Tymczasem "zmarnujesz" godzinę, którą Ci zajmie tłumaczenie tego niedoświadczonemu użytkownikowi. Na szczęście jest proste, w niekomercyjnych zastosowaniach darmowe i genialne rozwiązanie: Program TeamViewer.

Użytkownik dostaje tylko link do pliku exe, uruchamia go i podaje Ci id i hasło (wykorzystując tradycyjne drogi komunikacji PC2PC). Następni sam korzystasz z trochę bardziej rozbudowanej aplikacji i łączysz się z docelowym pulpitem. Masz pełen dostęp, możesz przebrnąć przez wszystkie ustawienia i naprawić problem.

Podsumowując:

  • Osoba, której pomagasz uruchamia pobrany plik, podaje ci dane- zero problemów, które może napotkać - wystarczy że ma internet i połączenie już czeka na Ciebie.
  • Ty uruchamiasz kolejną aplikacje, z okna komunikatora wklejasz dane dostępowe i voila - siedzisz przy jej komputerze.

Dla porządku warto wspomnieć, że istnieje wiele rozwiązań zdalnego dostępu, ale nie natrafiłem na żadne prostsze w użyciu - szczególnie po stronie osoby, której pomagamy, gdzie każde utrudnienie zmniejsza sens stosowania takich aplikacji.

Zarówno program QuickSupport - czyli podstawową wersje, która wysyłamy innej osobie, jak i klient którego używamy można pobrać ze stałych linków producenta:

http://www.teamviewer.com/download/TeamViewerQS_pl.exe

http://www.teamviewer.com/download/TeamViewer_Setup_pl.exe

Instalator pozwala w kilku kliknięciach uruchomić klienta - co prawda wymaga to przejścia przez okno instalatora, jednak istnieje w nim opcja Run (zamiast Instalacji).  Dodatkowo z instalatora da się wyciągnąć "goły" plik uruchamialny klienta, jednak nie ma to większego sensu.

Komentarze (0) Trackbacks (0)

Przepraszam, dodawanie komentarzy zablokowane.

Trackbacks are disabled.