Krzysztof Wesołowski Programowanie, elektronika, automatyka – doświadczenia i projekty

28mar/10

Darmowe mapy do użytku komercyjnego?

Wielokrotnie przygotowując projekt uwzględniając jakiekolwiek zależności geograficzne potrzebowałem mapy. Często dowolnej, przykładowej. Pomijając już użycie jako programista - ile razy potrzebowałeś mapy do potrzeb projektu graficznego?

Większość z nas nie zastanawia się kto jest właścicielem map które "za darmo" ogląda się w sieci. Zarówno w przypadku GoogleMaps, portalu zumi.pl czy innych serwisów związanych z mapami, nawigacją sytuacja jest niestety trudna. Właścicielem map są najczęściej duże firmy kartograficzne, czerpiące zyski z tytułu posiadania praw majątkowych do tych map. Nawet zrobienie PrintScreena takiej mapy może zakończyć się wycieczką na salę sądową - oczywiście im większą "korzyść" my z tego tytułu odniesiemy (lub im większa mogą odnieść wygrywając z nami) tym bardziej jest to prawdopodobne.

Kończąc to czarnowidztwo chciałbym polecić wam idealne rozwiązanie takich problemów - serwis http://www.openstreetmap.org/. Zawiera on dokładne mapy większości miejsc na ziemi, i umożliwia ich eksport w olbrzymiej ilości formatów. Najważniejsza jest jednak licencja - Creative Commons, BY-SA. dopuszcza ona także użytek komercyjny (a takim jest chociażby mapka dla uczestników dowolnego eventu), oraz tworzenie dziel pochodnych (czyli np. wplatanie ich w inne publikacje). Linkuję jeszcze link do FAQ na temat kwestii prawnych: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Legal_FAQ.

Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy unikniecie zbędnych wątpliwości/kłopotów, promując przy okazji kolejną świetną inicjatywę.

Komentarze (5) Trackbacks (0)
 1. Dzięki wielkie za linka, nie wiedziałem że coś takiego istnieje. Zastanawiam się tylko, czy lepiej jest wykorzystać w darmowym portalu z reklamami tą mapę czy Google Maps – w Google jest dość rozbudowane API i z tego co się orientuję bezpłatny do wykorzystania jeśli treści będą darmowe dla wszystkich – a taki warunek spełnia chyba darmowy portal z dodatkiem reklam…

 2. Google Maps używane przez API na stronie WWW się sprawdza (i licencja z tego co pamiętam na to pozwala) i IMHO nie ma sensu używać OSM. Ja OpenStreetMap znalazłem jako alternatywę gdy potrzebowałem mapy w oprogramowaniu czy jako fragment materiału graficznego.

 3. Openstretmap daje nam możliwość aktualizacji mapy.
  Jeśli chcemy zaproponować naszemu klientowi do wykorzystania na stronie mapę to Openstretmap pozwala nam na szybką aktualizację co rozwiązuje wiele problemów. W Google wiele miejscowości to nadal tylko pojedyncze punkty lub skrzyżowania kilku ulic.

  Link: http://baranow.miasto.biz

  Zakładka Open.

 4. Dzięki. Jesteś wielki.

 5. @klimass: Jeśli twórca portalu pobiera opłaty z reklam zamieszczonych na nim, nie może bezpłatnie korzystać z Google Maps.


Trackbacks are disabled.