Krzysztof Wesołowski Programowanie, elektronika, automatyka – doświadczenia i projekty

7paź/09

Program prezentujący działanie algorytmów działających na grafach

Przy okazji podnoszenia jednej oceny powstał prosty program prezentujący 3 algorytmy operujące na grafach. Pozwala on wprowadzić dowolny graf, o rożnych wagach a następnie prezentuje jego rozwiązanie krok po kroku.

Program powstawał  przy mniejszej lub większe niechęci przez wakacje. Pierwsza część programu to edycja i implementacja struktur grafowych.  Klasy tam zaimplementowane pozwalają zaprojektować graf, zapisać go/wczytać i uruchomić fragment prezentujący dany algorytm. Drugą częścią jest abstrakcyjna klasa AbstractSolver, ułatwiająca pisanie klas rozwiązujących o spójnym wyglądzie i funkcjonalności. Właśnie te 3 przykładowe algorytmy stanowią drugą cześć, stworzoną już nie przeze mnie ale przez Jakuba Tutro i Pawła Górkę.

W tym projekcie najbardziej zadowala mnie rozplanowanie jego działania, i zaprojektowanie klas,  które choć zapewne nie jest idealne, umożliwiło jasny podział pracy, zminimalizowało ilość kodu i zwiększyło elastyczność takiego rozwiązania.

Program powstawał przy równoczesnej pracy, dlatego do jej synchronizacji wykorzystałem darmowy serwis http://www.assembla.com/, a konkretnie udostępniony przez niego serwer SVN. Zainteresowani mogą pobrać projekt prosto z repozytorium: http://subversion.assembla.com/svn/graph-algorithms.

Dla nie potrafiących korzystać z SVN, lub tylko chcących zerknąć na efekt prac zamieszczam tutaj gotowy instalator z potrzebnymi plikami DLL (całość opiera się o biblioteki QT4.5).

Instalator: Instalator programu Grafy-Algorytmy

Pliki: Pliki wykonywalne i skrypt instalatora

Źródła: Źródła programu Grafy-Algorytmy

Komentarze (0) Trackbacks (0)

Przepraszam, dodawanie komentarzy zablokowane.

Trackbacks are disabled.