Krzysztof Wesołowski Programowanie, elektronika, automatyka – doświadczenia i projekty

20gru/10

Aplikacja scalonego sterownika silnika krokowego Allegro A3977

Na potrzeby pisanej obecnie pracy inżynierskiej wykorzystywaliśmy moduł z sterownikiem Allegro A3977. Przy tej okazji został odnaleziony artykuł pisany swego czasu. Ponieważ układ jest bardzo funkcjonalny, dostępny w przystępnej cenie również w Polsce, załączam zarowno sam artykuł jak i schematy sterownika.

Taka płytka pozwala łatwo sterować silnika krokowe z portu LPT lub wyjść cyfrowych mikrokontrolera. Dodatkowo jest dla nas dobrym punktem odniesienia dla przyszłych projektów wykorzystujących ten układ.

Silniki krokowe - aplikacja scalonego sterownika A3977 - artykuł

Silniki krokowe - aplikacja scalonego sterownika A3977 - schemat

Komentarze (5) Trackbacks (0)
 1. Witam, ladny uklad, ciekawy opis. Niestety brakuje mi wykazu elementow.
  Czy uklad był zbudowany? Jak sie sprawował w praktyce, bo o A3977 słyszałem rózne dośc skrajne opinie?

 2. Uklad był zbudowany, i wykorzystywany m.in. we frezarce. Nie opisuję tutaj raczej „teorii”.

  Układ sprawował się dobrze, jego istotną wadą jest słaba dokumentacja producenta – brakuje nawet szczegółowego application note. Problemem w innej aplikacji były sygnały mające być podłączone do GND – zbyt duże wartości rezystorów podciągających powodowały złe działanie układu.

 3. Szanowny Panie w schemacie jest błąd. Kondensatory Podłączone pod RC1 oraz RC2 muszą mieć wartość od 470pF do 1,5 nF (patrz nota aplikacyjna). Jesteście mi winni piwo, jednego A3977 i 6 godzin. :)
  Pozdrawiam
  Witek

 4. Aha, zapomniałem. Na schemacie nie połączone są ze sobą nóżki 43 i 25 trzeba tam namalować kropę.

 5. Hej,

  Dzięki za zwrócenie uwagi. Schemat powstał już dość dawno temu (nawet w dniu publikacji miał już pare latek). Druga rzecz o której wspomniałeś rzeczywiście wygląda na ewidentny błąd. Pierwsza rzeczywiście jest niezgodna z Datasheet (AppNote nie zawiera żadnych informacji o tych wartościach), pomimo to dobierając całą parę układ zachowywał się poprawnie – więc możemy zrefundować co najwyżej piwo ;)


Trackbacks are disabled.